Standard

Země původu    - Velká Británie

 Datum zveřejnění platného standardu: 24 .6. 1987

 Klasifikace FCI: Skupina 3, teriéři sekce 3, teriéři typu bull - bez pracovní zkoušky

 Vzhled: Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.

 Charakteristické rysy: Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý.

  Výška:             35,5 - 40,5 cm

  Váha psa:        12,5 - 17,5 kg

  Váha feny:        11 - 15,5 kg

Jde hlavně o celkový dojem, jak na vás pes působí. Je zde totiž něco, co se přesnými  údaji výšky a váhy nedá popsat. Tím něčím je právě onen celkový dojem tvořený výrazem a kompaktností psa.  U stafordů je důležitý i slovně těžko zachytitelný pohlavní výraz psa. Tento "pohlavní výraz" je technický termín, jehož obsah pochopíte, když se podíváte do obličeje psa a feny. U fen je jemnější a u psů chlapáčtější.

  Povaha: Statečný, nebojácný, inteligentní a naprosto spolehlivý

  Hlava a lebka: Krátká, v mozkovně široká a hluboká, lícní svaly nápadně vystupují, stop je výrazný. Čenichová partie krátká, nos je černý.

  Oči: Středně velké, kulaté, uložené tak, že hledí přímo vpřed. Přednost mají tmavé, ale mohou být i světlejší barvy odpovídající zbarvení srsti. Okraje víček jsou tmavé. 

  Uši: Složené do ružice nebo polopřeklopené, nepříliš velké nebo vztyčené. Úplně dolů zavěšené nebo postavené ucho je krajně nežádoucí.

  Morda: Chrup-Pysky jsou přiléhavé, čelisti silné, zuby velké, skus nůžkový, což znamená, že horní  řezáky těsně překrývají řezáky dolní čelisti, zuby jsou do čelistí zasazeny svisle.

  Krk: Svalnatý, kratší, s čistým obrysem rozšiřujícím se směrem k tělu.

  Trup: Kompaktní, s rovnou hřbetní liniíí. Přední fronta je široká, hrudník hluboký, žebra jsou správně klenutá. Celé tělo je výrazně osvalené

  Hrudní končetiny: Rovné, silných kostí, dost daleko od sebe (široko) postavené, zápěstí nejsou ani trošku slabá, tlapky jsou trošku vytočené ven. Lopatky jsou správně uložené, s vrcholy směřujícími vzad. Lokty jsou pevné.

  Pánevní končetiny: Náležitě osvalené, hlezna jsou nízko u podkladu, správně zaúhlená. Při pohledu zezadu jsou končetiny rovnoběžné.

  Tlapy: Mají silné nášlapné polštářky, jsou silné, středně velké. U tmavě zbarvených psů jsou drápy černé.

  Ocas: Přiměřeně dlouhý, nízko nasazený, ke konci se zužuje. Nesen je spíše dolů. Nemá být příliš zatočený, ale může být lehce prohnutý. Připomíná táhlo staré pumpy.

  Pohyb: Volný, vydatný, hbitý. Končetiny se pohybují rovnoběžně s podélnou osou těla a to při pohledu zepředu i zezadu. Dopředná hnací síla vychází z pánevních končetin.

  Srst: Hladká,  krátká,  přilehlá.

  Zbarvení: Červené, plavé, bílé, černé nebo modré. Kterákoli z uvedených barev může být kombinována  s bílou. Možné je i žíhané zbarvení nebo žíhané s bílými znaky. Zbarvení černo-červené a játrově hnědé je nežádoucí.

PES musí mít sestouplá obě varlata.